Nämnder | Sverigedemokraterna i Västra Götaland

Nämnder

Hälso- och sjukvårdstyrelsen

 

 

     

    Ordinarie

    Heikki Klaavuniemi

     

     

     

    Ordinarie

    Inga-Maj Krüger

     

     

     

    Ersättare

    Magnus Harjapää

     

     

     

    Ersättare

    Rose-Marie Antonsson

     

     

     

     

     

    Hälso- och sjukvårdsnämnden västra

     

     

       

       

      Ordinarie

      Martin Johansson

       

       

       

       

       

      Print

      Ordinarie

      Johan Johansson

       

       

       

       

       

      Print

      Ersättare

      Nina Sjöstedt

       

       

       

       

       

      Print

      Ersättare

      Bo Nordström

       

       

       

       

       

      Hälso- och sjukvårdsnämnden norra

       

       

       

       

      VGR140042_2

       

       

       

       

       

      Ordinarie

      Ove Kaye

       

       

       

       

       

      Ersättare

      Jan A Palmqvist

       

       

       

       

       

      Ersättare

      Ulf Rexefjord

       

       

       

       

       

      Hälso- och sjukvårdsnämnden Göteborg

       

       

       

       

      Ordinarie

      Håkan Lösnitz

       

       

       

       

       

      Print

      Ordinarie

      Krista Femrell

       

       

       

       

       

      Print

      Ersättare

      Martina Lundqvist

       

       

       

       

       

      Print

       

       

       

       

       

      Hälso- och sjukvårdsnämnden södra

       

       

       

       

      Ordinarie

      Björn Qvarnström

       

       

       

       

       

      Ordinarie

      Daniel Persson

       

       

       

       

       

      Ersättare

      Siv Scarborough

       

       

       

       

       

      Ersättare

      Jacob Brendelius

       

       

       

       

       

      Hälso- och sjukvårdsnämnden östra

       

       

       

       

      KF 2014

      KF 2014

      Ordinarie

      Hannyah Jörtoft

       

       

       

       

       

       

      Ordinarie

      Nina Terenziani

       

       

       

       

       

      VGR140201_2

      Ersättare

      Magnus Harjapää

       

       

       

       

       

      Ersättare

      Cristin Skogen

       

       

       

       

       

      Styrelsen för NU-Sjukvården

       

       

       

       

      Ordinarie

      Heikki Klaavuniemi

       

       

       

       

       

      Styrelsen för SkaS

       

       

       

       

      Ordinarie

      Johanna Johansson

       

       

       

       

       

      Styrelsen för Sahlgrenska

       

       

       

       

      Ordinarie

      Matz Dovstrand

       

       

       

       

       

      Styrelsen för sjukhusgruppen i väst

       

       

       

       

      Ordinarie

      Birgitta Thörn

       

       

       

       

       

      Styrelsen för SÄS

       

       

       

       

      Ordinarie

      Leo Welter

       

       

       

       

       

      Norra Patientnämnden

       

       

       

       

      Ordinarie

      Ola Wesley

       

       

       

       

       

      Östra Patientnämnden

       

       

       

       

       

       

       

       

       

      Patientnämnden Göteborg

       

       

       

       

       

       

       

       

       

      Västra Patientnämnden

       

       

       

       

      Ordinarie

      Ralf Dahlgren

       

       

       

       

       

      Södra Patientnämnden

       

       

       

       

      Ordinarie

      Jimmie Stranne

       

       

       

       

       

      Styrelsen för Närhälsan

       

       

       

       

      Ordinarie

      Inga Maj Krüger

       

       

       

       

       

      Styrelsen för Regiongemensam Hälso-och Sjukvård

       

       

       

       

      Ordinarie

      Ove Berlin

       

       

       

       

       

      Nämnden för Hälsa och Stressmedicin

       

       

       

       

      VGR140201_2

      Ordinarie

      Magnus Harjapää

       

       

       

       

       

      Tandvårdsstyrelsen

       

       

       

       

      Ordinarie

      Andreas Holmlund

       

       

       

       

       

      Styrelsen Habilitering och Hälsa

       

       

       

       

      Ordinarie

      Johan Johansson

       

       

       

       

       

      Servicenämnden

       

       

       

       

      Ordinarie

      Ove Berlin

       

       

       

       

       

      Fastighetsnämnden

       

       

       

       

      Ordinarie

      Anders Strand

       

       

       

       

       

      Kulturnämnden

       

       

       

       

      Ordinarie

      Håkan Lösnitz

       

       

       

       

       

      Ordinarie

      Zandra Pettersson

       

       

       

       

       

      Print

      Ersättare

      Jan Hermfelt

       

       

       

       

       

      Print

      Ersättare

      Tresphore Mpundu

       

       

       

       

       

      Miljönämnden

       

       

       

       

      VGR140201_2

      Ordinarie

      Magnus Harjapää

       

       

       

       

       

      Ordinarie

      Jakob Viebke

       

       

       

       

       

      Ersättare

      Jimmy Friberg

       

       

       

       

       

      Ersättare

      Thomas Brandberg

       

       

       

       

       

      Kollektivtrafiksnämnden

       

       

       

       

      VGR140117_2

       

       

       

       

       

      Ordinarie

      Boris Leimar

       

       

       

       

       

      Ersättare

      Anders Strand

       

       

       

       

       

      Print

      Ersättare

      Björn Selfjord

       

       

       

       

       

      Regionutvecklingsnämnden

       

       

       

       

      Ordinarie

      Anders Strand

       

       

       

       

       

      Ordinarie

      Andreas Exner

       

       

       

       

       

      Ersättare

      Leo Welter

       

       

       

       

       

      Ersättare

      Bo Ericsson

       

       

       

       

       

      Styrelsen för Västtrafik

       

       

       

       

      Ordinarie

      Jimmie Stranne

       

       

       

       

       

      Ordinarie

      Glenn Ottosson

       

       

       

       

       

      Styrelsen för Naturbruksgymnasierna

       

       

       

       

      KF 2014

      Ordinarie

      Hannyah Jörtoft

       

       

       

       

       

      Styrelsen för folkhögskolorna

       

       

       

       

      Ordinarie

      Jerzy Kucier

       

       

       

       

       

      Västarvet

       

       

       

       

      Ordinarie

      Björn Tidland

       

       

       

       

       

      Botaniska Trädgården

       

       

       

       

      Ordinarie

      Anna Silvén

       

       

       

       

       

      Arvodesberedningen

       

       

       

       

      Ordinarie

      Jimmie Stranne

       

       

       

       

       

      Övervakningsnämnden Göteborg

       

       

       

       

      Ordinarie

      Per Håkan Eklund

       

       

       

       

       

      Kultur i Väst

       

       

       

       

      Ordinarie

      Jerzy Kucier

       

       

       

       

       

      Film i Väst

       

       

       

       

      Ordinarie

      Jörgen Fogelklou

       

       

       

       

       

      Västsvenska turistrådet

       

       

       

       

      Ordinarie

      Tommy Almgren

       

       

       

       

       

      Göteborgs Symfoniker

       

       

       

       

      Ordinarie

      Eleonore Gren

       

       

       

       

       

      Göteborgsoperan AB

       

       

       

       

      Ordinarie

      Björn Tidland

       

       

       

       

       

      Skaraborgsinstitutet

       

       

       

       

       

       

       

       

       

      Stenebyskolan

       

       

       

       

      Ordinarie

      Ove Kaye

       

       

       

       

       

      Västkuststiftelsen

       

       

       

       

      Ordinarie

      Tommy Almgren

       

       

       

       

       

      Revisor

       

       

       

       

      Ordinarie

      Per Waborg

       

       

       

       

       

      Regionfullmäktiges Valberedning

       

       

       

       

      Ordinarie

      Lena Mjörnell

       

       

       

       

       

      Ersättare

      Jimmie Stranne